DKE: Rešitve nalog

Rešitve nalog za 7. teden (4. 5. 2020 – 8. 5. 2020)

7. r.:

Krščanstvo (U, str. 60, 61)

1. Zakaj naj bi Bog po mnenju kristjanov poslal Jezusa na Zemljo? Da s svojim žrtvovanjem (smrt na križu) premaga zlo in greh pri ljudeh.
2. Zakaj mnogi Judje niso verjeli, da je Jezus pričakovani odrešenik? Mnogi Judje so pričakovali osebo, ki bo na tem svetu ustvarila novo kraljestvo. Krščanstvo namreč uči, da je Jezus pripravljal za ljudi kraljestvo, v katero bodo prišli po koncu svojega življenja na Zemlji.
3. Jezus Kristus se je rodil okrog leta _4. pr. n. št.__ v __Betlehemu_ in umrl v Jeruzalemu.
5. Krščanska verska knjiga __Biblija__ ali Sveto pismo je sestavljena iz Stare in Nove zaveze (pisma apostolov, 4 evangeliji, Razodetje).

10. Kaj je cilj ekumenskega gibanja? Ekumensko gibanje želi krščanske cerkve tesneje povezati med sabo (jih poenotiti).

Judovstvo (U, str. 59):

– Kaj je judovstvo? Je najstarejše enoboško verstvo.
– Kateri veri izvirata iz judovstva? Iz judovstva izvirata krščanstvo in islam.
– S katerim dogodkom se začne zgodovina judovskega naroda? Zgodovina judovskega naroda se je začela, ko je Abraham začutil božji klic, naj zapustijo svojo deželo Mezpotamijo in se preseli v obljubljeno deželo, Kanaan (današnji Izrael).
– Kaj je deset božjih zapovedi? Je 10 zakonov, ki naj bi jih na gori Sinaj Bog oznanil Mojzesu.

– Katera je najpomembnejša judovska sveta knjiga? Najpomembnejša judovska knjiga je Tenak (v bistvu Stara zaveza Svetega pisma).

– Kako se imenuje judovska verska zgradba? Judovska verska zgradba se imenuje shodnica ali sinagoga.

– Naštej in pojasni vsaj 3 judovska verska praznika. 

– Roš hašana je praznovanje judovskega novega leta, ki je septembra ali oktobra.

– Deset dni po judovskem novem letu sledi jom kipur – spravni dan. To je najsvetejši dan judovskega leta; preživijo ga v molitvi, postu in prošnjah Bogu, da bi jim odpustil grehe.

– Pesah ali pasha se slavi marca ali aprila v spomin na noč, ko so bili izraelski otroci rešeni, preden so pobegnili iz egiptovskega suženjstva.

 

Islam (U, str. 61, 62):

– Kdo je začetnik islama? Začetnik islama je prerok Mohamed.
– Katera je sveta knjiga muslimanov (islamskih vernikov)? Sveta knjiga muslimanov je Koran.
– Kdaj in s katerim dogodkom se prične islamska doba? Islamska doba se začne leta 622 n. št. z begom Mohameda iz Meke v Medino (hidžra).
– Naštej 5 stebrov islamske vere. Vera v enega boga, ki je Alah, molitev 5 krat na dan v smeri Meke, dobrodelnost, post, romanje v Meko.
– Kateri je muslimanski sveti mesec? Muslimanski sveti mesec je ramadan (9. mesec po islamskem koledarju).

– Kako muslimani rečejo bogu? Muslimani bogu rečejo Alah.

– Kako se imenuje islamska verska zgradba? Islamski verski zgradbi sta džamija in mošeja.

8. r.:

Utrjevanje: Podjetje

3. Označi ekonomske človekove pravice: Pravica do dela in pravica do lastnine. (pravica do varnih delovnih razmer je delavska pravica).

4. S koliko let pridobiš pravico do dela? 15.

5. Tržnemu gospodarstvu rečemo tudi … kapitalizem.

6. Katere so lastnosti kapitalizma? Prevladujejo zasebna podjetja. Cena izdelkov in storitev se izoblikuje na trgu.

7. Kaj je podjetje? Organizacija, ki izdeluje izdelke ali opravlja storitve in jih prodajajo na trgu.

8. Kaj vse je potrebno za ustanovitev podjetja? Poslovna ideja. Kapital. Poslovni prostor in oprema. Delavci.

9. Kaj je kapital? Denar, ki je vložen v podjetje z namenom, da bi nastal dobiček.
10. Kdo je delojemalec? Tisti, ki išče delo oziroma opravlja delo.

11. Kaj je dobiček? Denar, ki ostane podjetju od prodaje izdelka oziroma nudenja storitve, potem ko se poplačajo proizvodni stroški oziroma stroški nudenja storitve.

12. Katero korist ima delojemalec od podjetja? Plačo.
13. Kaj je sindikat? Organizacija, ki varuje pravice delavstva.

14. Kaj je stavka? Organizirana prekinitev dela.

15. Kaj je delnica? Vrednostni papir, ki dokazuje lastništvo nad delom delniške družbe.


Rešitve nalog za 5. teden (13. 4. 2020 – 17. 4. 2020)

7. r.:

Verske skupnosti v Republiki Sloveniji

1. a) Največje verske skupnosti v Sloveniji so: _rimokatoliška__, _protestantska__, _pravoslavna_, _islamska_____.

1. b) Do večjega upada števila vernikov je prišlo pri (rimo)katoliški veri.

Do povečanja števila vernikov je prišlo pri islamski veri.

Število ateistov se je povečalo.

Tisti, ki na vprašanje o veri niso hoteli odgovoriti, so se sklicevali na pravico do svobode veroizpovedi, ki jo jamči Ustava Republike Slovenije.

3. Da je rimokatoliška vera že nekaj stoletij prevladujoča vera na slovenskem ozemlju, lahko sklepamo, ker mnoga slovenska naselja nosijo imena krščanskih svetnikov (npr. Sveta Ana, Šentrupert–> sveti Rupert, Šentvid–> sveti Vid …), zaradi številnih krščanskih cerkva, kapelic in drugih verskih znamenj.

4. b) Republika Slovenija verskih praznikov ne uvršča med državne praznike zaradi 7. člena Ustave Republike Slovenije, kjer piše, da so država in verske skupnosti ločene.

Republika Slovenija vseeno nekatere katoliške praznike uvršča med dela proste dneve (NE PA MED DRŽAVNE PRAZNIKE!), saj je katoliška vera verstvo slovenskega okolja.

Budisti so lahko na Goljeku v bližini Trebnjega ustanovili budistični samostan zaradi 7. člena Ustave Republike Slovenije, kjer piše, da so verske skupnosti enakopravne. To pomeni, da če imajo katoliki pravico do grajenja svojih verskih zgradb (cerkva), potem imajo isto pravico tudi ostale verske skupnosti.

8. r.:

Globalizacija (U, 50-53)

2. Globalizacijo sta omogočila oziroma pospešila izuma prevoznih (npr. letala, ladje …) in telekomunikacijskih (npr. telefon, splet …) sredstev.  [Telekomunikacijska sredstva so naprave, ki omogočajo prenos informacij na daljavo].

3. Transnacionalna podjetja oziroma multinacionalke so podjetja, ki poslujejo v večih državah.

4. Primer transnacionalnih podjetij oziroma multinacionalk: McDonald’s, Nike, Addidas, BMW, Microsoft, Google, Krka, Trimo …

5. Slabost globalizacije, ki je omenjena v videoposnetku: odpiranje tovarn v manj razvitih državah, v katerih je za delo delavce potrebno plačati manj. To je slabost, ker lahko pomeni, da je delodajalec zaprl podjetje v svoji državi (oziroma ga sploh ni odprl), kjer je življenjski standard višji in je posledično moral delavcem za njihovo delo plačevati več.

Vseeno pa je to prednost za delodajalca, ki bo imel zdaj večji dobiček in za delavce v manj razvitih državah, ki bodo dobili plačo, ki jim bo, kljub temu da je nizka, omogočila preživetje (ponekod za en dan dela zaslužijo manj kot 1 €–> glej U, str. 54).

6. Primer gospodarske globalizacije: Avtomobilska industrija, kjer posamezne dele avtomobila naredijo v različnih državah, kupovanje nafte iz Bližnjega vzhoda in Združenih držav Amerike …

Primer politične globalizacije: Evropska unija, NATO, OZN  …

Primer kulturne globalizacije: Gledanje ameriških filmov, kitajska hrana, mehiške telenovele …

7. Verjetno si ugotovil, da veliko izdelkov prihaja iz tujine, česar ne bi bilo brez globalizacije. Morda si ugotovil, da največ izdelkov iz tujine prihaja iz azijskih držav. V azijskih državah so delavci pogosto slabi plačani, zaradi česar se delodajalci pogosto odločajo, da selijo svoje tovarne in podjetja tja. Ker so delavci manj plačani, je lahko tudi cena izdelka nižja. Morda pa si ugotovil, da večina izdelkov izvira iz držav Evropske unije, za kar je zaslužen prost enotni trg (prost pretok blaga, ljudi, denarja in storitev). Če pa večina tvojih najdenih izdelkov izvira iz Slovenije, potem pomeni, da ceniš in podpiraš slovenska podjetja in ustvarjalce, četudi je izdelek občasno dražji kot tisti iz tujine (zaradi manjšega trga).


Rešitve nalog za 3. teden (30. 3. 2020 – 3. 4. 2020):

7. r.:

  1. Verske skupnosti so v kriznih časih kljub omejevanju fizičnega zbiranja še bolj pomembne za svoje vernike, saj jim nudijo oporo in upanje. Nekateri zato poskušajo ohraniti stik z verniki tudi preko spleta oziroma preko prenašanja verskih obredov preko televizijskih ali radijskih sprejemnikov.
  2. Ni nujno, da se vernik čuti pripadnega verski skupnosti oziroma, da se udeležuje verskih obredov. Vernik je vsakdo, ki veruje v boga ali bogove ter se drži verskih zapovedi.
  3. S pomočjo zemljevida v učbeniku (str. 58) dopolni:

a) Najbolj razširjena verstva so: krščanstvo, 

islam, 

hinduizem, 

budizem.b) Davidova zvezda je simbol judovstva. Iz judovstva se je razvilo krščanstvo in islam. Vsa tri verstva so se razvila na Bližnjem vzhodu in imajo istega (enega) boga.

8. Primeri verske nestrpnosti: npr. preganjanje kristjanov v času rimskega cesarja Nerona, antisemitizem v času 2. svetovne vojne …
9. Ateizem – prepričanje, da ne obstaja bog oziroma bogovi.
Agnosticizem – stališče, da ni mogoče dokazati niti da bog (oziroma bogovi) obstaja niti da ne obstaja (nauk, da bistvo stvari ni dostopno človeškemu spoznanju).
10. V Republiki Sloveniji je verstvo okolja krščanstvo (bolj natančno: rimokatoliška vera).

Rešitev kviza za 7. r.:

Kako se širi koronavirus? Kapljično, stik z okuženo osebo, stik z onesnaženimi površinami.

Na kakšen način lahko pripomoreš k omejevanju širjenja koronavirusa? Umivanje rok z vodo in milom, kihanje v rokav ali robec, ki ga nato odvržeš, izogibanje javnim zaprtim prostorom.

Občina Trebnje je na svoji spletni strani objavila telefonske številke za starejše, onemogle in ogrožene, če potrebujejo dostavo najnujnejših živil in zdravil. Prav tako je objavila poziv za polnoletne prostovoljce. Ali taka dejanja povezujejo ali ogrožajo skupnost?

Kaj ni del verstva? Politična stranka.

Katera od naštetih verstev so monoteistična? Krščanstvo, Islam (Budizem nima boga, torej je napačen odgovor).

Simbol katerega verstva je na sliki? Budizma.

Na kakšen način so verstva v oporo svojim vernikom v teh časih? Nudijo oporo (občutek povezanosti) in upanje.

Primer verske nestrpnosti iz zgodovine: npr. preganjanje kristjanov v času rimskega cesarja Nerona, antisemitizem v času 2. svetovne vojne …

S katerimi verstvi je povezano judovstvo? Krščanstvo, islam.

Na kašen način je povezano s tema verstvoma? Iz judovstva se je razvilo krščanstvo in islam. Vsa tri verstva so se razvila na Bližnjem vzhodu in imajo istega (enega) boga.

8. r.:

1. Organizacija združenih narodov (OZN):
a) Glavni nalogi OZN sta reševanje političnih sporov in človekoljubna dejavnost (npr. pomoč ob naravnih katastrofah, revščini, organizacija dostave hrane in zdravil …).
b) Republika Slovenija postala članica OZN 22. maja 1992.
c) Velikim zasedanjem v okviru OZN, na katerih se pogovarjajo o problemih človeštva, rečemo Generalna skupščina OZN.
č) Varnostni svet OZN se sestane, ko nekje v svetu pride do vojaškega spopada ali hudega nasilja nad prebivalstvom.
d) Stalne članice Varnostnega sveta OZN so zmagovalke v 2. svetovni vojni: ZDA, Rusija, Velika Britanija, Francija in Kitajska.
e) Če katera od stalnih članic Varnostnega sveta OZN glasuje proti sprejetju nekega predloga, predlog ni sprejet ne glede na glasovanje ostalih članic.
f) V sklopu OZN delujeta organizaciji:
– SZO (ang. WHO), ki se ukvarja z zdravstvom na svetovni ravni.
– Unicef, ki se ukvarja z zaščito otrok in varovanjem njihovih pravic.
2. NATO (Organizacija severno-atlantskega sporazuma):
b) Glavni cilj NATO je skupna obramba in varnost članic.
c) NATO posreduje v državah, ki niso članice NATO v primeru grožnje za mir ali za človekove pravice.
d) Za vstop v NATO je glasovalo okoli 66 % volilnih upravičencev.
Za vstop v NATO se je odločilo manj volilcev kot za vstop v Evropsko unijo. Do take razlike je prišlo zato, ker so si volilci obetali izboljšanje gospodarstva in denarno pomoč od Evropske unije. Za vstop v NATO pa je glasovalo manj volilcev, ker so nekateri menili, da je Slovenija varna država, ki ne potrebuje zaščite NATO, hkrati pa niso želeli, da bi slovenski vojaki umirali na tujih bojiščih. Prav tako so se zavedali, da bi vstop Republike Slovenije v NATO pomenil povečanje stroškov za slovensko vojsko.
e) Republika Slovenija je vstopila v NATO leta 2004.
f) Slovenski vojaki sodelujejo v preprečevanju spopadov na nemirnih področjih.
3. OECD (Organizacija za ekonomsko sodelovanje in razvoj):
a) Razvite države svetujejo druga drugi, kako reševati gospodarske probleme in kako izrabiti znanje in tehnologijo.

Rešitev kviza za 8. r.:

Kako se širi koronavirus? Kapljično, stik z okuženo osebo, stik z onesnaženimi površinami.
Pandemija je hitro širjenje nalezljive bolezni po večih celinah ali svetu.
Za odgovore na ostala vprašanja glej rešitve nalog za 3. teden.

 


Rešitve nalog za 1. teden (16. 3. 2020 – 20. 3. 2020):

7. r.:

Jaz in skupnost

a) Koronavirus se širi kapljično s kašljanjem ali kihanjem, s tesnejšim stikom z okuženo osebo in ob stiku z onesnaženimi površinami.
b) K omejitvi širjenja koronavirusa lahko pripomoreš s tem, da si redno umivaš roke z vodo in milom, kašljaš v rokav, se izogibaš zaprtih prostorov, kjer je več ljudi, rednim zračenjem zaprtih prostorov.
Nalogi c in č bomo pregledali v šoli.

Verovanje

2. a) Krščanstvo, Islam (Budizem nima boga, torej je napačen odgovor).
2. b) Mnogoboštvo.
3. V Ustavi Republike Slovenije piše, da si vsakdo lahko izbere svojo vero (ali pa, da ne bo verjel v nobeno vero) in da ni dolžan povedati, kateremu verstvu pripada.
4. Verstva nudijo človeku upanje in odgovore na nerešljiva bivanjska vprašanja. Poleg tega mu postavljajo omejitve in moralna pravila (primer moralnih pravil: deset božjih zapovedi).

8. r.:

Sem aktiven državljan/-ka

a) Koronavirus se širi kapljično s kašljanjem ali kihanjem, s tesnejšim stikom z okuženo osebo in ob stiku z onesnaženimi površinami.
b) K omejitvi širjenja koronavirusa lahko pripomoreš s tem, da si redno umivaš roke z vodo in milom, kašljaš v rokav, se izogibaš zaprtih prostorov, kjer je več ljudi, rednim zračenjem zaprtih prostorov.
c) Epidemija je nenaden izbruh in hitro širjenje nalezljive bolezni v človeški populaciji, v kateri močno presega normalno obolevnost. Kadar epidemija nalezljive bolezni zajame človeštvo na velikem geografskem območju, to postane pandemija.
č) Karantena je začasna osamitev zaradi suma okuženosti.
d) Zagotavljanje ustrezne oskrbe z zaščitno in medicinsko opremo, denarna pomoč za mala podjetja in zdravstvo v višini 37 milijard evrov, začasno omejitev nebistvenih potovanj v Evropsko unijo, določitev usklajenih pravil za države članice o ukrepih na mejah za varovanje zdravja državljanov ob omogočanju prostega pretoka osnovnih dobrin, prožnost fiskalnih pravil (dovoljena večja zadolženost držav).
Nalogi e in f bomo pregledali v šoli.